Besøg Taastrup Ny Vinhandel på FacebookTilbage til forsiden
Øl Smagekasse Vine Erhverv Høje Taastrup Vinen 2012/13 Arrangementer Købmandskurve Vingaver sendes Gavekort Spiritus Portvine Chokolade & delikatesser Te Kaffe Vintilbehør Vinklub Åbningstider & Parkering Johan Bülow Lakrids Cigarer Frederiksdal Gods
 
Tenuta Ulisse Amaranta Montepulciano di Abruzzo

Abruzzo og Montepulciano-druen
Midtitaliens Abruzzo-region er vidt berømt for sine rødvine på Montepulciano-druen. Tidligere troede man at druen var identisk med Sangiovese fra Toscana, idet begge druesorter giver vine med en uimodståelig saftig bærfrugt. Siden har man fastslået at druerne er vidt forskellige, bl.a. fordi Sangiovese-vine formår at bevare deres frugt med alderen, mens Montepulciano-vine har en tendens til at falme.
Beskyttet mod varme og ilt
På Tenuta Ulisse har man opfundet en banebrydende vinificeringsmetode, hvormed man kan bevare Montepulciano-druens spektakulære frugt uspoleret i den endelige vin. Metoden går i al enkelhed ud på at beskytte druen mod ilt og varme fra det sekund, den forlader vinstokken. Vingården anvender ikke kemiske hjælpemidler såsom enzymer, kunstgær og syre, og brugen af svovl er reduceret til et absolut minimum.
Høst om natten
Druerne høstes om natten, når temperaturen er lavest. Høsten fragtes i små portioner med lynhast til vingården, hvor druerne håndsorteres nøje. Herpå afstilkes druerne og nedkøles på få minutter til omkring frysepunktet. Når mosten har trukket farve og kraft af drueskindene, presses druerne i en pneumatisk-presse, som blidt presser mosten ud ved et lavt tryk på blot 0,7 bar. Efterfølgende gæres vinen ud ved lav temperatur.
Amaranta Montepulciano d’Abruzzo
Topvinene hos Tenuta Ulisse hedder Amaranta. Montepulciano d'Abruzzo i Amaranta udgaven fremstilles af druer fra vinstokke, der er mere end 40 år gamle. Den unge vin lagres i 6 måneder i medium toastede fade af fransk eg. Intens og nærmest eksplosivt frugtig med lag på lag af solmodne kirsebær, solbær og krydderier. Smagen er rig og næsten cremet, pakket til bristepunktet med den skønneste bærfrugt, der sættes i relief af fine noter af ny eg. En fantastisk Montepulciano på aller højeste niveau. Ideel til retter med kalve- og oksekød eller vildt.

Pris: DKK 139.00 pr.fl. 75 cl.
Bestil:fl. 75 cl.

Angivne priser er DKK incl. 25,00% moms.
Forbehold for fejl, mellemsalg og afgiftsændringer.

Vis alle varer:
Abruzzo

Producenten:
Tenuta Ulisse

 
Taastrup Hovedgade 74 - 2630 Taastrup - Telefon 43 99 87 00 - Fax 43 99 31 13 - Email: info@tnv-vin.dk
CVR-nr. 26383463 - Persondata politik