Costières de Nîmes, der udgør den vestligste del af det sydlige Rhône, byder på et massivt kvalitets potentiale. Klimaet er tørt og solrigt, jordbunden mager og ofte dækket af kartoffelstore sten.
Tilmed er der masser af gamle vinstokke. De
bedste ejendomme udnytter nu kvalitets potentialet optimalt, og skaber fremragende vine, der hører blandt de bedste køb i Frankrig i dag.
Vinhuset kan dateres helt tilbage til 1733 hvor det blev grundlagt af Nicolas Louis d’Assas. 15 ha. vinmarker eksisterer endnu fra dengang og ledes i dag af familien Giraudier. Vinstokkene gror i de stenede jorde på terrasser og nyder godt af ideelle vækstbetingelser med kølige vinde fra Petite
Camargue og varm luft fra Costieres. Betingelser der sikrer perfekt modning af druerne.
Vinifikationen sigter mod en vin, der fokuserer på de lækre solmodne og diskret ”spicy” frugtaromaer fra de håndhøstede Syrah (70%) og Grenache (30%) druer, der er så klassisk for det sydlige Rhône. Den færdige vin lagres 9 måneder på fade af egetræ. Farven er flot dyb rød. Duften byder på lækker intens krydret frugt. Smagen er fyldig med sødmefuld frugt og diskret vanilje fra fadlagringen. Bedre kvalitet til prisen fås ikke i Frankrig i dag.
Perfekt ledsager til sammenkogte retter og grillet kød samt kraftige oste. Nydes bedst ved ca. 18 grader i store rummelige glas.
Pris: DKK 90.00 pr.fl. 75 cl.
Angivne priser er DKK incl. 25,00% moms.
Forbehold for fejl, mellemsalg og afgiftsændringer.